Sunday, 01 October 2017 13:44
  • Χημεία

Χημεία

Friday, 29 September 2017 15:13

l31Στην ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδας, έξι φορές ο ΠΑΟΚ έπρεπε να γυρίσει το 2-0 του πρώτου αγώνα για να προκριθεί.

Τα κατάφερε τις πέντε -δεν τα κατάφερε μόνο κόντρα στην πιο χυδαία διαιτησία που έχουν δει τα πονεμένα μου μάτια από τότε που παρακολουθώ ποδόσφαιρο, αυτήν του κυρίου καθηγητή Περικλή Βασιλάκη το 1991. Πέντε φορές στις έξι. Μετρήστε, ξαναμετρήστε, δεν έχει άλλη.

• Στις 5 Ιουνίου 1985 ο ΠΑΟΚ είχε ήδη ισοφαρίσει το σκορ από το ημίχρονο (39’ Θωμάς Σίγγας, 44’ Γιώργος Κωστίκος που τραυματίστηκε γράφοντας ιστορία στο γκολ του 2-0) και συνέχισε το θρίαμβο με άλλα δύο γκολ (64’ Κυριάκος Αλεξανδρίδης, 80’ Άρης Καρασαββίδης) για το τελικό 4-0 και την πρόκριση στον τελικό. Όποιος ήταν σ’ αυτό το ματς ξεχωρίζει από ένα ελαφρύ τρίκλισμα στο περπάτημα και ένα τικ με απότομα τινάγματα και σφιγμένες γροθιές.
  • Στις 9 Ιανουαρίου 1991 πάλι έφτασε πριν τα πρώτα 45 λεπτά στο 2-0 (7’ Νίκος Καραγεωργίου, 43’ Στέφανος Μπορμπόκης), έκανε το 3-0 στο 53’ (Hossam Hassan) και έκανε πλάκα στους γάβρους με την απίστευτη ευκαιρία τους στο τέλος, που ήταν και η μοναδική φορά που κοιτάξαμε προς το χόρτο βλέποντας τα αγωνιώδη πρόσωπά τους στην 8 που πανηγύρισαν με το ανεπανάληπτο «γκοοοόχι».
  • Πρωταπριλιά του 1992 και το σκορ είναι, ως συνήθως, 2-0 στο ημίχρονο με δύο γκολ του MagdyTolba (18’ και 28’). Στις τρεις εβδομάδες που έχουν μεσολαβήσει ανάμεσα στον πρώτο αγώνα της Δράμας και τη ρεβάνς έχουμε πλακωθεί με όλη τη 18άδα, έχουμε βρίσει και μας έχουνε βρίσει οι πάντες, οι προπονητές μαλώνουν με τον πρόεδρο, τους παίκτες, τον κόσμο και μεταξύ τους, οι παίκτες πλακώνονται και πλακώνουν τον κόσμο την ώρα του αγώνα, φτύνονται, κυνηγιούνται, αλλά ένα 2-0 είναι πάντα 2-0 και ο Γιώργος Σκαρτάδος στο 57' δίνει σκορ πρόκρισης, που το σφραγίζει ο Στέφανος Μπορμπόκης στο 75', δίνοντας ευκαιρία για μια παύση λίγων ημερών στην γκρίνια εκείνης της χρονιάς.
  • Στις 29 Απριλίου 1992 ο ΠΑΟΚ αλλάζει λίγο το έργο για να έχει ενδιαφέρον: Κερδίζει μόνο 1-0 στο ημίχρονο (17’ Milan Djurdjević), κάνει το 2-0 λίγο αργότερα (57’ Αλέξης Αλεξίου) και πάει το ματς στην παράταση. Απίστευτες καταστάσεις για έναν Λαό που έχει μάθει να ανατρέπει τα 2-0 στο ενενηντάλεπτο, αλλά ο Αλεξίου σκοράρει ξανά στο 104’, μας τρελαίνει και όλα αυτά γίνονται για να πάθουμε κι εμείς και οι αεκτσήδες το ίδιο εγκεφαλικό στο 120’, όταν ο Βασίλης Δημητριάδης τι έχασε, ρε μαλάκα, την έστειλε άουτ, δεν το πίστευε κανείς.
  • Στις 24 Ιανουαρίου 2013 ο Matheus Vivian δεν έχει πλέον μούτρα να εμφανιστεί στη ρεβάνς του 2-0 της Καλλιθέας και έχει ήδη αλλάξει χώρα μετά από όσα του είχε κάνει ο Μαρουκάκης στο Ελ Πάσο. Στο πρώτο ματς του ΠΑΟΚ χωρίς τον γκαφατζή της Τούμπας, το μυδράλιο παίρνει μπρος από νωρίς και δε σταματάει μέχρι το 6-0 (6’, 41’, 56’ Στέφανος Αθανασιάδης, 12’ Costin Lazăr, 39’ Liam Lawrence, 42’ Κώστας Κατσουράνης), οπότε και έκανε μισής ώρας σιγή για να τιμήσει την ελληνική διαιτησία που ρωτούσε τον Κατσουράνη ποιος παίκτης της Καλλιθέας είχε κάνει το πέναλτι για να του βγάλει ο Μήτσιος κόκκινη κάρτα και ο Κατσουράνης τον δούλευε σε ζωντανή μετάδοση για να τρελαίνεται ο ρέφερι «ρε σίγουρα, δε μου κάνεις πλάκα» και όλα ωραία είναι όταν κερδίζεις 6-0.

Και βρίσκονται κάτι τύποι που είναι, ας πούμε, ΠΑΟΚ, και γκρινιάζουν για το 2-0 του πρώτου αγώνα, ενώ η ομάδα που υποστηρίζουν έξι φορές ήρθε στην Τούμπα με 2-0 και το γύρισε τις πέντε επειδή την έκτη φορά δεν γινόταν να το γυρίσει με εντολή άνωθεν. Είχαμε κι έναν τέτοιο γκρινιάρη το 1991, δεν είχε έρθει με την εκδρομή, έμεινε στην Καβάλα να παίζει Σολιτέρ στα ηλεκτρονικά και μας περίμενε στην επιστροφή για να μας αγκαλιάσει κλαίγοντας, τρεις τα ξημερώματα, με το Τσαπάκι του. Καλή του ώρα, του άπιστου.