Wednesday, 30 May 2018 13:19
  • Μαϊντανός

Μαϊντανός

Tuesday, 29 May 2018 14:50

j17Η εικόνα μιλάει μόνη της. Από το 1997 μέχρι σήμερα, ο Ολυμπιακός κερδίζει κατά μέσο όρο 8,1 πέναλτι ανά σεζόν (δηλαδή 1 πέναλτι ανά 3,8 αγώνες), ενώ σφυρίζεται πέναλτι εναντίον του 2,2 φορές κάθε χρονιά (δηλαδή 1 πέναλτι ανά 14,2 αγώνες). Η δεύτερη σε τέτοια σφυρίγματα ΑΕΚ κερδίζει 1 πέναλτι ανά 5 αγώνες και οι αντίπαλοί της κερδίζουν 1 πέναλτι ανά 9,5 αγώνες. Ακολουθούν Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ με σχεδόν ίδια στοιχεία, Πανιώνιος και Ξάνθη με ισορροπία σε υπέρ και κατά, ΟΦΗ με σαφές αρνητικό ισοζύγιο. Αυτές οι επτά ομάδες έχουν και τις περισσότερες συμμετοχές στη συγκεκριμένη περίοδο και εξετάστηκαν τα πέναλτι που εκτέλεσαν αυτές και οι αντίπαλοί τους -ακολουθούν Άρης με 3,8-4,1 και Ηρακλής (ως «Ηρακλής») με 4,3-3,5.

Αν και δεν είναι ευρέως γνωστό στην ελληνική ποδοσφαιρική κοινότητα, ο Ολυμπιακός κατέχει μια σειρά από ρεκόρ στον τομέα της βούλας. Πέρα από το υποκειμενικό (δηλαδή το ποσοστό των πέναλτι που όντως ήταν πέναλτι) που είναι άλλη συζήτηση, έχει το συνολικό ρεκόρ κερδισμένων πέναλτι αλλά και αυτό της μίας σεζόν (16, το 1999), αφήνοντας δεύτερη την ΑΕΚ (14, το 2002). Τα σκορ του (πέναλτι υπέρ-πέναλτι κατά) σε κάποιες χρονιές είναι εξωπραγματικά: Η εκκίνηση της πενταετίας τον βρήκε να εκτελεί 55 πέναλτι (όταν ήταν στις δόξες του ο Αλέκος Αλεξανδρής) και να του εκτελούν 5 (σε πέντε χρόνια, πέντε πέναλτι). Η παγκόσμια στατιστική κοινότητα έμεινε έκθαμβη όταν έσπασε μέχρι και το ασύλληπτο ρεκόρ του Παναθηναϊκού (86 αγωνιστικές χωρίς να σφυριχτεί πέναλτι εις βάρος του) και να το φτάσει στις 91, απογοητεύοντας τους οπαδούς του που φώναζαν «εκατό, εκατό, θρύλε φτάσε εκατό». Εκείνο το θλιβερό απόγευμα της 9ης Νοεμβρίου 2014 που η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μήτρογλου και ο Πανθρακικός μείωσε σε 3-1 ήταν και η ταφόπλακα στην ερυθρόλευκη καριέρα του -έφυγε στο τέλος της χρονιάς κυνηγημένος επειδή χάλασε το σερί. Τα 91 συνεχόμενα ματς χωρίς πέναλτι εις βάρος του και τα 74 συνεχόμενα ματς χωρίς αποβολή εις βάρος του είναι και τα στοιχεία που γέρνουν τη στατιστική πλάστιγγα προς την περίοδο Μαρινάκη, αν και η περίοδος Κόκκαλη είχε κάνει πολύ δυνατό ξεκίνημα, επειδή η πρώτη περίοδος 1997-2010 είχε σαφώς περισσότερα ποιοτικά χαρακτηριστικά που δεν είναι εύκολα μετρήσιμα από τη στατιστική επιστήμη.

Από την αντίθετη, ο ΠΑΟΚ έχει το ρεκόρ πέναλτι εις βάρος του σε μία σεζόν με τα 10 που του σφυρίχτηκαν την περίοδο 2000-2001 (τα εννιά πήγαν μέσα, το ένα του Μιχάλη Κωνσταντίνου το έπιασε ο Κυριάκος Τοχούρογλου κρατώντας το 2-1 στο ημίχρονο με τον Ηρακλή, που θα τελείωνε ως 4-2). Επίσης, έκανε ένα ακόμα σπουδαίο ρεκόρ μένοντας χωρίς κερδισμένο πέναλτι για όλη τη σεζόν του 2006-2007. Συνολικά, από τις 25 Μαρτίου 2006 που είχαμε κερδίσει δύο πέναλτι μέσα σε επτά λεπτά κόντρα στην Καλλιθέα, στα οποία είχε ευστοχήσει ο βιρτουόζος του είδους τόσο υπέρ όσο και κατά του ΠΑΟΚ Δημήτρης Σαλπιγγίδης, ξανακερδίσαμε πέναλτι σχεδόν δύο χρόνια αργότερα, στις 13 Ιανουαρίου 2008 (το χάσαμε, εννοείται, αστόχησε ο Γεωργιάδης, όπως χάσαμε και το επόμενο στο οποίο αστόχησε ο Γκονζάλεζ, όπως χάσαμε και το επόμενο στο οποίο αστόχησε ο Κονσεϊσάο και τελικά το βάλαμε, όλε, στις 30 Μαρτίου 2008, με τον Γεωργιάδη κόντρα στον Ατρόμητο). Και με εξαίρεση ένα ακόμα που εκτέλεσε ο Ίβιτς τον Νοέμβριο, όλα αυτά είχαν ως συνέπεια να πάμε απροπόνητοι στο Χαριλάου τον Ιανουάριο του 2009 και αν δεν ήταν ο Καράμπελας ποιος ξέρει σε τι μπελάδες θα μπορούσαμε να είχαμε μπλέξει.